Змішана деменція та хворобу Альцгеймера

Змішана і судинна деменція: взаємне співвідношення

На жаль, судинні ураження мозку і первинно-дегенеративні порушення нерідко поєднуються. У цих випадках прийнято говорити про змішану деменції.

За даними численних досліджень, не менше половини пацієнтів з хворобою Альцгеймера страждають від порушень кровоносної системи головного мозку. Разом з цим приблизно у 75% хворих з діагнозом «судинна деменція» спостерігаються симптоми нейродегенеративних процесів.

Зв’язок ця цілком зрозуміла. Хвороба Альцгеймера довгий час (в середньому близько 20 років) протікає безсимптомно. Мозок – досить гнучкий інструмент і довгий час компенсує негативні процеси, пов’язані із загибеллю нейронів. Інсульт та ішемічна хвороба знижують резерв і прискорюють появу деменції альцгеймеровского типу. Зворотна залежність теж цілком очевидна. Хвороба Альцгеймера збільшує ризик судинних захворювань мозку, так як відкладення бета-амілоїду (сенільних бляшок) відбувається як в самій речовині головного мозку, так і на стінках кровоносних судин, викликаючи їх ураження (ангіопатії).

Чому буває змішана деменція?

Упервичных дегенеративних процесів і судинних захворювань чимало загальних передумов. До них відносяться:

  • носійство гена АРОЕ4;
  • високий артеріальний тиск;
  • атеросклероз судин головного мозку;
  • аритмії;
  • високий рівень холестерину;
  • шкідливі звички (неправильне харчування, куріння);
  • гіподинамія.

Таким чином, часте поєднання хвороби Альцгеймера і судинної деменції цілком закономірно.

Діагностика хвороби

Підозра на змішану деменцію доречно в тих випадках, коли появи когнітивних розладів за альцгеймеровскому типу (в першу чергу це порушення пам’яті) передують серцево-судинні захворювання (гіпертонія, атеросклероз).

Запідозрити змішану деменцію дозволяє нетиповий комплекс симптомів. Наприклад, якщо проблеми з пам’яттю не поєднуються з порушеннями просторової орієнтації, як це часто трапляється при хворобі Альцгеймера, а супроводжуються проблемами, більш характерними для захворювань, пов’язаних з дисфункцією лобових часток: це труднощі концентрації уваги, порушення здатності планувати свої дії, сповільненість при виконанні інтелектуальної роботи.

Лікування

Лікування змішаної деменції поєднує корекцію судинних факторів (в першу чергу, поступова нормалізація артеріального тиску, антитромбоцитарная терапія) і використання противодементных препаратів.

Матеріал підготовлений проектом “Мемини”.

Олександр Сонін

Share